Matějů z Lombardie: Baviť sa o futbale je zbytočné, správy už vidieť nechcem

5 min read
Matějů z Lombardie: Baviť sa o futbale je zbytočné, správy už vidieť nechcem

Už pred mesiacom koronavírus značne komplikoval život v Taliansku. Tá sa napriek tomu snažila žiť ako-tak normálny život vrátane športovej stránky. “Atmosféra nie je najlepší, sme na zostupujúcich priečkach,” hovoril na konci februára český obranca Brescie Aleš Matějů. Choroba COVID-19 od tej doby paralyzovala nielen Apeninský polostrov ešte viac. Myšlienky na futbal definitívne ustúpili do pozadia. “Aj keby sme kvôli tomu mali zostúpiť, tak si stojím za tým, nech sa súťaž ukončí,” má jasno v rozhovore pre iSport.cz Matějů.

Výlet maximálne na nákup, cvičenie na balkóne. Momentálna život športovca je celosvetovo značne obmedzený. Zvlášť ak pôsobíte na severe Talianska. Aleš Matějů si futbal dopraje aspoň virtuálne prostredníctvom hernej konzoly. Únik od nemilosrdné reality je totiž potrebné. Futbalovú terminológiou povedané, oblasť Lombardie, kde sa Brescia nachádza, okupuje prvé miesto smutné tabulky. Mŕtvych je tu po tisíckach, suverénne najviac v celej krajine. Ďalšie ohromné ​​množstvo Talianov so snažia zachrániť lekári v nemocniciach. “Títo ľudia sú proste úžasní. Patrí im veľký obdiv, “vraví dvadsaťtriročný bek.

Napadlo vás, že situácia okolo koronavírusy môže dôjsť až sem?
“Je bohužiaľ logické, že tie čísla ešte porastú. Žiadny optimálny liek na COVID-19 zatiaľ nie je. Vôbec neviem, čo sa od toho dá naďalej očakávať. Štatistiky sú naozaj hrozivé a ja vlastne neviem, čo k tomu ďalej povedať. Je to strašný. A ani netuším, aké mám čakať futbalové novinky. ”

O budúcnosti Serie A stále nie je jasno …
“To čakanie na to, ako sa situácia okolo ligy vyvinie, tiež nie je najlepšia. Buď sa súťaž ukončí, alebo sa to dohrá. Bolo by však fajn vedieť, na čom sme, pretože informácie o tom, ako to bude, sú minimálne. ”

Šéf Brescie Massimo Cellino prirovnal koronavírus k moru a v kontexte toho uviedol, že liga by mala byť jednoznačne ukončená. Súhlasíte?
“Určite sa s ním stotožňujem. A podľa mňa to tak má hrozne veľa ľudí. Keď vidím, koľko hráčov je nakazených a vezmem si, že by sa liga napríklad za mesiac alebo dva rozohrala … Skrátka tu bude strach. A tí nakazení sú napríklad aj kľúčoví členovia tímov. Je podľa mňa nezmysel pokračovať. A nehovorím, nech súťaž anulujú, len preto, že by sme sa vďaka tomu zachránili. To vôbec nie. Len myslím na to, aby to všetko nenabralo ešte extrémnejšie spád. Náš prezident má stopercentne pravdu. ”

Každopádne asociácia asi nemá ľahkú úlohu, že?
“Nie. Straty sú fakt obrovské, ale na druhú stranu z ich pohľadu chápem, že by to chceli dohrať. Avšak zdravie všetkých je prednejšie. A ku všetkému som pozeral, že sa v Číne koronavírus opäť rozbieha. Pritom už mesiac tam bol relatívne pokoj. Tým pádom šanca, že sa to potom môže vrátiť, sú vysoké. Riskovať dohráním štvrtiny súťaže mi príde zbytočný. Aj keby sme kvôli tomu mali zostúpiť, tak si stojím za tým, nech sa to ukončí. ”

Čiže myšlienky na futbal – u vás konkrétne na potenciálnu zostup do Serie B – úplne vyšumeli?
“Mimofotbalové veci sú tak veľké, že k myšlienkam na futbal sa naozaj dostávame veľmi zriedka. Myslím si, že baviť sa o tom, čo urobiť vo futbale, je teraz zbytočné. Musí sa vyriešiť napred to, čo je pre ľudí na celom svete dôležité. Až potom sa môžeme sústrediť na náš šport. ”

V športových kluboch naprieč športy sa rieši znižovanie platov. Máte vy predstavu o tom, ako konkrétne sa tento trend prejaví v Brescii?
“Zatiaľ nemáme informácie o tom, že by sme mali ísť finančne dole. Ale čo nie je, samozrejme môže byť. Ak sa súťaž nedohrá, tak by k tomu asi došlo. Avšak momentálne o tom nie je reč. Bude sa to odvíjať od toho, aký bude verdikt ohľadom ligy. ”

Spomenuli ste aj vývoj situácie v Číne. Koľko času denne strávite sledovaním vývoja pandémie?
“Tým, ako sa človek pohybuje na internete sleduje to tak nejako automaticky. Koukal som párkrát v televízii na správy. A to už viackrát vidieť nechcem, pretože je pre mňa nepríjemné počuť a ​​sledovať, čo všetko sa v Taliansku deje. Je to ohromne negatívne. Potom človek počuje, že tí ľudia umierajú na chodbách v nemocniciach … A tie obrázky nie sú logicky príjemné ani pre moju rodinu. Tak sa snažím si od toho dávať odstup. Ja si žijem vo svojej bubline a hovorím si, že keď budem zavretý doma, tak budem v pohode. Ale na internete sa tomu nevyhnete. ”

S rodinou v Česku ste v kontakte často?
“Nie je to každodenný kontakt, ale pomerne dosť si voláme, hovoríme si čo sa kde deje. Rodičia sa zaujímajú predovšetkým o to, ako som na tom zdravotne. Ale tým, ako som tri týždne v karanténe, tak mám asi istotu, že nie som nakazený koronavírusy. ”

Ako vo vašom prípade vyzerá karanténa? Na nákup si zájdete?
“Haraburdy sú otvorené, takže si môžeme zájsť nakúpiť. Ale vo chvíli, keď vyrazíte, je to náročné. Všade sú veľké fronty, ktoré sú spôsobené aj rozostupy. Do obchodu sa potom púšťa obmedzený počet ľudí. Ale to, že si nakúpite je jedno z mála pozitív. Nemusíme si robiť zásoby. ”