Úkaz z Borussie. V 15 borí rekordy, hrnú sa milióny. Rieši posun do áčka

3 min read
Úkaz z Borussie. V 15 borí rekordy, hrnú sa milióny. Rieši posun do áčka

Už tri roky, od jeho oficiálnych dvanástich rokov, sa o ňom hovorí. A ľudia neprestávajú žasnúť. Útočník Youssouf Moukoko vo farbách Dortmunde stále vyčíňa medzi staršími futbalistami, v aktuálnej ligovej sezóne nastrieľal za výber do 19 rokov 34 gólov v 20 zápasoch. Vo veku, keď iní rovesníci ešte len uzatvárajú povinnú školskú dochádzku, mu chodia na konto miliónové sumy a rieši sa, kedy vtrhne do prvého tímu. Vek, ktorý je u klenotu Borussie vzhľadom k jeho fyzickej vyspelosti spochybňovaný, vraj skutočne sedí …

Moukoko sa narodil v Kamerune 20. novembra 2004. Jeho otec ale okamžite získal rodný list na tamojšej nemeckej ambasáde. Akoby už vtedy tušil, akým bude vek jeho syna v budúcnosti témou …

Youssouf vyrastal do desiatich rokov u starých rodičov vo svojej rodnej krajine, otec ho vzal do Nemecka v roku 2004. O dva roky neskôr sa obaja presunuli do Dortmundu, kde v akadémii Borussie začal raketový futbalový rast.

Od malička si zvyká na záujem médií. Vyzerá. žije a hrá inak, ako niekto oveľa staršie. Preto preskakuje kategórie, kam podľa uvádzaného veku patrí. V dvanástich nastupoval za výber do šestnástich rokov, nakukol do nemeckej mládežníckej reprezenetace. “Neuveriteľné,” krútili hlavou experti.

Youssouf od leta patrí do kádra devätnástka, opäť vyniká. V prebiehajúcej sezóne odohral 28 zápasov, nastrieľal 38 gólov a pridal desať asistencií. Na jeseň si dvakrát zahral proti Slavii v juniorskej Youth League. Odohral oba zápasy, v domácej odvete (5: 1) nastrieľal hattrick.

Až pätnásťročný útočník Borussie Dortmund Youssouf Moukoko sa snaží proadit pred bránu

Jeho čísla sú bezkonkurenčné. V dvanástich nastrieľal za sezónu v kádri sedemnástky 40 gólov. V ďalšej sezóne pokoril strelecký klubový rekord v tejto kategórii, keď zvládol 46 gólov. Šesťkrát končil zápas s hetrikom, trikrát nastrieľal dokonca štyri góly.

“Chápem, že v súvislosti s Youssouf bude spochybňovaný jeho vek. Možno je vo skutenočsti o jeden, dva roky starší. Ale určite mu nie je sedemnásť, “tvrdil pred tromi rokmi manažér mládeže Borussie do 23 rokov Timo Preus. “Nie, je mu dvanásť, o tom nie je vôbec pochýb,” reagoval koordinátor mládeže vestfálskeho klubu a bývalý hráč Lars Ricken.

Moukoka si už v štrnástich rokoch poistila firma Nike, odevné gigant ho odmenil zmluvou na desať miliónov eur (zhruba 260 miliónov korún). Prvý milión dostal rovno pri podpise, čo z neho urobilo boháča ešte skôr, než si na úrade vyzdvihol občianku.

Mimoriadny talent skautovala aj Barcelona, ​​s pribúdajúcim vekom sa Moukoko dostáva pod väčší a väčší drobnohľad. Hoci stále môže zvoliť reprezentovanie rodného Kamerunu, v nemeckom reprezentácie už dostal pozvánku do výberu do devätnástich rokov.

Na jeseň bude Moukokovi šestnásť a je pravděpodbné, že až opadne športové pauza kvôli svetovej pandémiu koronavírusy, dostane šancu aj medzi dospelými. “Máme s ním plán, ale nedokážem presne povedať, kedy sa k nám pripojí. Možno ešte v marci, ale je teraz predčasné čokoľvek hovoriť, “vravel tréner dortmundského áčka Lucien Favre aj vzhľadom na to, že futbal dusí obmedzenia v sovislosti s celosvetovou nákazou.

“Je to o tom, aby sme Youssouf dali možnosť nastupovať v bundeslige už v šestnástich rokoch,” povedal Ricken, ktorý dohliada na vývoj mladého bombarďáky v Borussiu. “Na konci sezóny, po troch rokoch v tímoch U17 a U19, nastrieľa v mládežníckej bundeslige okolo 120 – 130 gólov. Dáva zmysel ho posunúť na ten najvyšší level. Ale nechceme ešte zvyšovať tlak a očakávania, ktoré na neho už teraz sú naložené, “dodal.