Ako dohrať sezónu? V Premier League majú plán, La Liga vytýčila medzníky

2 min read
Ako dohrať sezónu? V Premier League majú plán, La Liga vytýčila medzníky

Dohrať, či nedohrát? To je o čo tu beží! Paralela slávneho výroku z Hamleta symbolizuje aktuálnej zložitú situáciu naprieč športovými súťažami, futbalu nevynímajúc. Koronavirové pandémie zapríčinila prerušenie radu líg, ktorých vedenie čakajú náročná rozhodnutie. Vydržať a skúsiť súťaže dohrať, alebo je ukončiť, ako to napríklad urobili v slovenskej hokejovej extralige? Španielska La Liga aj anglická Premier League už prišli s určitými plánmi.

Spoločne patrí medzi najväčšie futbalovej súťaže sveta. Záujem fanúšikov o ich zápasy je enormný. Preto sú Premier League a La Liga, ktoré boli kvôli koronavírusy, rovnako ako mnoho ďalších, prerušené, pod veľkým drobnohľadom. Aktuálne sa rieši ich ďalší vývoj, respektíve: čo s rozbehnutú sezónou.

Rozhodujúcim faktorom budúcnosti prestížnych líg bude to, ako dlho sa kvôli COVID-19 nebude môcť hrať. Aké majú súťaže plány so zvyškom rozbehnutej sezóny?

Prezident La Ligy Javier Tebas pracuje na troch scenároch, kedy znovu ligu naštartovať. V prvom prípade hovorí o tom, že by sa rozbehla už 23. apríla. Ak by pandémia ustupovala pomalšie, začalo by sa v Španielsku hrať začiatkom mája, najpesimistickejšie je potom variant so štartom 14. mája, ktorá by znamenala, že by sa hralo až do konca júna.

Koronavírus a šport ONLINE: všetko o odložených zápasoch, zrušených sezónach a nakazených športovcoch TU <<< Španielsky zväz si konkrétne dáta nedáva, jeho prezident Luis Rubiales je ale názor, že ani 30. jún nepredstavuje lehotu, do kedy by mala byť La Liga dohratá. Ak by bola epidémia zastavená, chce Rubiales najvyššiu súťaž dohrať, a to aj keby mal byť odsunutý štart novej sezóny. V Premier League prišli s dosť radikálnym plánom, ako ročník dokončiť. Podľa The Sun sú tímy pripravené odohrať všetkých 92 zvyšných stretnutí za zatvorenými dverami, pričom by bol každý duel vysielaný naživo v televízii. Stratégia má byť taká, že by sa zápasy hrali na dvoch troch štadiónoch vo stredozemí v rôznych časoch. Svoj návrh by kluby mali vedenie súťaže predložiť vo štvrtok. Na prvý pohľad je zrejmé, že ako na Ostrovoch, tak v Španielsku zatiaľ hľadajú varianty, ako svoje ligy dokončiť. Zdá sa tak, že o predčasných zakončeniach a o tom, kto (ne) bude majstrom, kto (ne) postúpia do európskych pohárov či (ne) zostúpi sa bude jednať až vo chvíľach naozaj limitných. Ani v Nemecku nemajú vzhľadom na udalosti spojeným s koronavírusy pokoj. Z bundesligového programu bolo ale zatiaľ odložené iba 27. kolo. O ďalšom osude súťaže a jej prípadnom programe sa bude jednať posledný marcový týždeň. Vedenie ligy ale nepredpokladá, že by sa v prvom aprílovom týždni hralo.