Spoločne proti Citizens. TOP kluby píšu na arbitráž: Nepúšťajte ich do LM
2 min readFutbal skoro na celom svete stojí, ale kluby proti sebe rovnako bojujú. 8 z desiatich elitných tímov Premier League sa spojilo v liste športovej arbitráži, aby zastavilo snahu Manchestru City hrať v budúcej sezóne Ligu majstrov, ktorú má na dva roky zakázanú od UEFA. Citizens sa snaží, aby bol ich trest pozastavený, kým CAS nerozhodne, lenže v Lausanne aktuálne kvôli koronavírusy neúraduje.
Liverpool, Leicester, Chelsea, Manchester United, Wolves, Tottenham, Arsenal i Burnley. Osem z desiatich najlepších klubov aktuálnej sezóny Premier League zároveň podľa Daily Mailu napísalo list rovnakej advokátskej kancelárii, aby neustúpili rozhodnutie, podľa ktorého nesmie Manchester City hrať v najbližších dvoch sezónach Ligu majstrov. Kancelária následne sformulovala spoločné vyhlásenie a poslala ho Športovému arbitrážnemu súdu v Lausanne.
O čo ide? Citizens už vo februári dostali od UEFA dvojročný dištanc na Champions League kvôli dlhodobému porušovaniu fair play. Proti trestu sa bráni práve u arbitráže, ale tá aktuálne nezasadá kvôli koronavírusy. Citizens tak chcú, aby sa výkon trestu minimálne odložil do doby, než arbitri rozhodnú. To by však modrým zrejme umožnilo hrať budúci ročník.
“Ostatné kluby už toho majú dosť,” povedal zdroj Daily Mailu. “Manchester City príliš dlho porušoval pravidlá a dostával sa tak do Ligy majstrov na úkor ďalších tímov. Ak by sa mu podarilo dosiahnuť odloženie trestu, bolo by to poburujúce. ”
Vo vyhlásení žiadajúcim, aby odklad neprešiel, sa zišla takmer celá špička súťaže, ale hlas úradujúcich majstrov chýba. Vlani totiž Anglicku dominovali práve Citizens, ktorí sú aktuálne v prerušenej sezóne druhí. Ďalším tímom, ktorý sa k výzve nepridal, je Sheffield United.
Športové arbitráž správu nekomentovala. V poslednom vyhlásení pred týždňom uviedla, že žiadosť o odklad ešte do Švajčiarska nedorazila.
Európska futbalová únia UEFA potrestala anglický klub za vážne porušenie pravidiel finančnej fair play a licenčných predpisov. “Citizens” navyše musia zaplatiť pokutu 30 miliónov eur (asi 747 miliónov korún).
Klub, ktorého majoritným vlastníkom je šejk Mansúr zo Spojených arabských emirátov, sa podľa vyšetrovateľov previnil v rokoch 2012 až 2016, kedy nadhodnotil príjmy od sponzorov na svojich účtoch aj v materiáloch predložených UEFA. Manchestru City bola tiež vytknúť neochota spolupracovať pri vyšetrovaní.