Prvá rozhodkyňa v Bundeslige zožala za výkon slová uznania

 

Len slová uznania počula za svoj výkon nemecká futbalová rozhodkyňa Bibiana Steinhausová.

V nedeľu sa stala historicky prvou ženou, ktorá viedla z pozície hlavného arbitra zápas najvyššej Bundesligy. Hertha Berlín v ňom remizovala v 3. kole doma s Werderom Brémy 1:1.

Tridsaťosemročná Nemka rozhodovala desať rokov v druhej najvyššej súťaži, pred sezónou 2017/2018 ju povýšili spolu s ďalšími tromi arbitrami do Bundesligy. Aktérmi tohto debutu bola aj dvojica slovenských reprezentantov v službách Herthy Peter Pekarík a Ondrej Duda, obaja absolvovali očakávaný duel na lavičke náhradníkov.

Na hraciu plochu priviedla obe mužstvá s úsmevom, keďže sa jej podarilo naplniť životný sen. Ako prvý pocítil jej autoritu Florian Kainz z Werderu v 6. minúte a aj v ďalšom priebehu si výkonom vyslúžila rešpekt. V ňom udelila futbalistom len jednu žltú kartu. "Je dôležité, aby rozhodcovia ukazovali silnú osobnosť, bez ohľadu na to, či ide o muža alebo ženu. Ona ju bez pochyby preukázala," citovala agentúra DPA autora gólu Brém Thomasa Delaneyho. Jej výkon po zápase pochválil útočník Herthy Vedad Ibiševič: "Veľký rešpekt. Neprekážalo by mi, keby bolo viac ženských rozhodkýň v lige."

V civilnom živote policajná dôstojníčka nemala problémy ani pri dvoch situáciách, keď odmietla nariadiť v prospech hostí dva pokutové kopy. V hľadisku medzi návštevou 49.000 divákov nechýbal ani jej partner, bývalý vrcholový rozhodca Howard Webb z Anglicka. Nórsky stredopoliar Herthy Per Ciljan Skjelbred, jediný penalizovaný žltou kartou, označil jej predstavenie za "super". Bývalý nemecký reprezentant a stredopoliar Bayernu či Liverpoolu Dietmar Hamann použil slovo "vynikajúci".

Šéf Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Reinhard Grindel, ktorý bol tiež osobne prítomný rovnako hovoril o špičkovom výkone: "Bol to určite historický moment. A bolo to prvotriedne predstavenie, robila správne verdikty a robila ich veľmi sebavedome."

Sama Steinhausová, ktorej medzi prvými bežal potriasť rukou po konečnom hvizde tréner Brém Alexander Nouri vyjadrila veľkú spokojnosť: "Naozaj som si to spolu s mojim tímom užila. Aby som ale bola úprimná, som aj rada, že to mám za sebou. Teším sa, že už od zajtra sa vrátim do normálneho režimu," uviedla pre DPA. Čoskoro aj na základe tohto zápasu ale môže očakávať ďalšie nominácie na bundesligové zápasy.

Prvej hlavnej rozhodkyni v jednej z najkvalitnejší európskych líg sa dostalo podpory aj od ďalšej pionierky v tejto oblasti Nicole Petignatovej zo Švajčiarska. Tá rozhodovala v rokoch 1999 až 2008 zápasy švajčiarskej mužskej ligy. A v auguste 2003 sa stala prvou ženou, ktorá viedla mužský zápas organizovaný UEFA. Bol ním duel medzi švédskym AIK Štokholm a islandským Fylkirom v predkole Pohára UEFA. "Mala túto príležitosť dostať už dávno. Ale šéfovia nemeckého futbalu boli proti ženám, boli proti nej," citoval Petignatovú futbalový Bild.

TASR, Foto: TASR

 

Pohled do hlavy Josého Mourinha